حفظ ارزش پول در دوران تورم

حفظ ارزش پول در دوران تورم

حفظ ارزش پول در دوران تورم

شاید بارها داستان هایی از بزرگترها درمورد اینکه در زمان قدیم با پول کمتری میتوانستند خرید های خود را انجام دهند یا امور روزانه خود را بگذرانند شنیده اید؛اما امروزه برای همان خرید های مقدار پول بیشتری نیاز است.

در هرحال همه ما تورم را درزندگی خود احساس کردیم و تاثیرات آن را بر روی کیفیت زندگی دیده ایم. اما ممکن است هنوز معنی دقیق آن و علت به وجود آمدن دوران تورم و چگونگی حفظ ارزش پول را در دوران تورم هنوز ندانیم.

در این مقاله تلاش بر این شده که تعریف ساده و عامه ای برای تورم بیان شود و راهکارهایی برای حفظ ارزش ریال در مقابل تورم معرفی شود.

حفظ ارزش پول در دوران تورم

تعریف تورم:

به زبان ساده افزایش بی رویه و لجام گسخته قیمتها تورم نام دارد.

نرخ رشد قیمت ها = تورم

تورم موجب افزایش سطح عمومی قیمت هامیشود. این تعریف به معنای آن است که با گذر زمان، تورم باعث می‌شود که قیمت اکثر کالاها و خدمات افزایش یابد. اگرچه ممکن است قیمت برخی از آن‌ها ثابت و گاهی کاهش بیابید اما متوسط و میانگین قیمت همه کالاها و خدمات دردوران تورم افزایش خواهد داشت.

قیمت مواد اولیه + یارانه انرژی = هزینه تولید ⇑ ⇐  قیمت تمام شده محصول ⇑

                         ↓                                                      ↓

                  حذف یارانه انرژی                                             تورم

نمودار بالا به خوبی یکی از علت های تورم را نشان میدهد.

دلایل تورم:

۱- تورم ناشی از فشار تقاضا: تقاضا > عرضه = تورمنرخ

۲- تورم ناشی از افزایش هزینه: افزایش قیمت مواد اولیه

حفظ ارزش پول در دوران تورم

۳- تورم ناشی از وضعیت بخشی:

اگر در یک بخش از اقتصاد قیمت ها افزیش یابد اما تولید و درامد ملی ثابت باشد به دلیل چسبندگی قیمت ها (قیمت ها تمایلی به حرکت رو به پایین ندارند و میچسبند) افزایش قیمت در یک بخش موجب میشود سایر بخش ها نیز هم افزایش قیمت پیدا کنند.

۴- تورم بنیادی یا ساختاری:

مخصوص کشور های درحال توسعه است و از ساختار خاص اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ها ایجاد میشود به دلایلی مانند کمبود امکانات حمل و نقل، وجود انحصارات قانونی، تولید بسیار بد درآمد، بروکراسی اداری.

تورم در ایران:

تورم در ایران موضوعی جدید نیست بلکه این موضوع از چندین دهه پیش زندگی مردم را تحت شعاع خود قرار داده است.

طبق اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه اسفند ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ٣۴,٨ درصد رسیده است.

شاخص قیمت مصرف کننده –اسفند ۱۳۹۸ > درگاه ملی آمار

طبق اعلام بانک جهانی, افزایش رکود و تورم در صورت تداوم محدودیت صادرات نفت، تداوم کاهش ارزش پول ملی، افزایش هزینه‌های دولت و محدودتر شدن توان بانک‌ها در تسهیل فعالیت‌های اقتصادی در انتظار اقتصاد کشور ایران است.

راهکار هایی برای حفظ ارزش ریال در مقابل تورم :

در دوران تورم همواره مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود راهکارهای متفاوتی از جمله خرید مسکن و زمین، خرید طلا، تبدیل ریال به ارز های خارجی و سرمایه گذاری در بازار بورس را انتخاب کرده اند.

با توجه به رکود دوره ای مسکن که در پیش رو بخش ساخت و ساز و مسکن ایران قرار داد، سرمایه گذاری در ۴ گزینه ی مسکن، طلا، ارز و بورس میتواند انتخاب خوبی برای جلوگیری از کاهش ارزش ریال باشد.

در نمودار پیشتازی بازار بورس در طی این چند سال کاملا مشهود است.

 

سرمایه گذاری در طلا:

بسیاری از سرمایه گذاران در بازار طلا معتقدند که طلا به عنوان محافظ تورمی, در طول زمان ارزش خود را از دست نمیدهد.

طلا یکی از عنصرهای سرمایه‌گذاری است که تنها با عوامل خارجی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و عوامل داخلی بر قیمت آن آن‌گونه تأثیر نمی‌گذارد.

جذابیت بازار طلا به عنوان یک بازار سودده در کل دنیا و حتی کشورهای دیگر نیز مطرح است. یکی دیگر از روش‌های سرمایه‎ در ایران خرید سهام صندوق‌های سرمایه گذاری طلا است مانند: ( صندوق پشتوانه طلای لوتوس، صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان، و صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید).

با سرمایه گذاری در صندق های سرمایه گذاری طلا علاوه بر کم کردن ریسک نگهداری طلا به صوت فیزیکی از قابلیت (ایی.‌تی.‌اِف) بودن آن میتوانید بهره مند شوید.

این بدان معناست که برای صدور یا ابطال واحدهای این صندوق (همان خرید و فروش) نیاز به مراجعه حضوری به مدیر صندوق نیست و از طریق سامانه معاملات آنلاین همه کارگذاری ها قابل انجام است.

 

سرمایه گذاری در ارز:

بازار ارز یکی از پر ریسک ترین بازار هاست و برای کسانی که آشنایی به این بازار ندارند ریسک زیان زیادی وجود دارد.

در کنار بازار ارز بازار هایی وجود دارند که ریسک کمتری دارند ولی بازدهی بیشتری عاید شما میشود مانند بازار بورس.

سرمایه گذاران در بازار ارز معتقدند که رابطه ای مستقیم بین نرخ ارز و نرخ تورم وجود دارد و از نگهداری ارز به جای ریال به عنوان راهکاری در برابر تورم استفاده میکنند.

سرمایه گذاری در این حوزه باعث حفظ ارزش پول در این سالهای تورم نبوده که از جمله دلایل آن میتوان به کنترل دولت بر بازار ارز و ممانعت از تعدیل قیمت آن بوده است. (معمولا دولتها به صورت محسوس و نامحسوس بازار ارزهای اصلی را تحت کنترل دارند و از نوسان شدید آن جلوگیری کرده و حتی گاهی قیمت این نوع ارزها را به صورت مصنوعی پایین نگه می دارند.)

(چنانچه نرخ ارز آزاد هم محاسبه شود، میزان بازدهی ارز از طلا و بورس کمتر خواهد بود.)

 

سرمایه گذاری در بازار مسکن:

تحولات بازار مسکن همواره وابسته به متغیرها و عواملی مختلف بوده و نمیتوان هیچگاه با قاطعیت از رشد یا عدم رشد این بخش سخن به میان آورد.

آنچه که مشهود است با افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن در دو سال گذشته قدرت خرید خانوارها در این زمینه کاهش یافته است، اما انتظار میرود بخش متولی مسکن و مسئولان نظام بانکی اقدام به دادن تسهیلات در این حوزه کنند.

با توجه به تنش های سیاسی کشور به نظر میرسد بخش مسکن تا مدتی در مرکز توجه سرمایه گذاران و سفته بازان قرار نداشته باشد؛ بنابرین از این جهت انتظار افزایش محسوس قیمت و جهش گونه وجود ندارد.

البته یک بخش از بازار مسکن تابع تورم است ؛یعنی وقتی سطح قیمت ها افزایش میابد بازار مسکن نیز هم دچار تورم ناشی از افزایش هزینه ها میشود، با توجه به شرایط تورمی جامعه افزایش قیمت دور از انتظار نخواهد بود.

اما با توجه به تمامی جوانب و شرایط ها افزایش قیمت مسکن فعلا مورد انتظار نیست چون اساساً کشش افزایش قیمت توسط متقاضیان وجود ندارد.

طبق این شرایط انتظار میرود افزایش قیمت مسکن آرام و جزیی باشد نه جهش گونه.

 

سرمایه گذاری در بورس:

سرمایه گذاران در این بخش توانسته اند طی چندین سال به طور متوسط سرمایه ی خود را تا ۱۰۰ برابر افزایش دهند که این بازدهی خارق العاده ای است.

ولی این روش سود کردن در بازار بورس، نوسان قیمت سهام است که امروزه نسبت به گذشته رواج بیشتری پیدا کرده است.

دومین روش دریافت سود نقدی تقسیم شده از سوی شرکت سرمایه پذیر است. در این روش در پایان هر سال مالی، شرکت‌های بورسی درصدی از سود سالیانه خود را به عنوان سود نقدی بین سهام‌دارانشان تقسیم می‌کنند.

تمامی آمار و ارقام حاکی از این است که بازار بود در طی چند سال گذشته توانسته است سود خوبی عاید سرمایه گزاران خود کند و با یک محاسبه سر انگشتی میتوان گفت ۲ دارایی طلا و بورس در چندین سال گذشته توانسته اند فقط برغول تورم فایق آیند.

بدون شک فاکتور مهم در سودآوری، داشتن دانش و مهارت در این بازار است. افراد بسیاری نیز وجود داشتند که ضررهای بسیار سنگینی را در این بازار متحمل شده‌اند. اگر در این بازار بدون آگاهی و دانش فعالیت کنید طبیعتا ریسک زیان خود را بالا برده اید.

“قبل از سرمایه گذاری در بازار سهام,

روی دانش و توانایی خود در این بازار

 سرمایه گذاری کنید.”

نویسنده: شادناز رضوانیان

آموزش بورس در مشهد – آکادمی تخصصی پارسیان بورس

آموزش بورس در مشهد – آکادمی تخصصی پارسیان بورس

 

پیشنهاد

  • ما در آکادمی پارسیان بورس با تجربه فعالیت چندین ساله در بازار بورس و برگزاری کلاس های آموزشی بورس به شما پیشنهاد میکنیم با شرکت در ورکشاپ های رایگان  آشنایی با بورس ، اولین گام های ورود به بورس را بردارید ، برای اطلاع بیشتر و ثبت نام اینجا کلیک کنید.
  • امیدواریم که حداکثر استفاده ممکن از این مقاله آموزشی را برده باشید ، در صورت تمایل می توانید برای ثبت نام دوره های جامع آنلاین و حضوری از این لینک اقدام کنید.
  • آکادمی تخصصی پارسیان بورس – مرکز برگزاری کلاس بورس در مشهد

اینستاگرام پارسیان بورس