شیوه انجام معاملات در بورس و فرابورس

شیوه انجام معاملات در بورس و فرابورس

نحوه انجام معاملات در بورس و فرابورس- در این مطلب قصد داریم مراحل کامل ورود به بورس و انجام معاملات را آموزش دهیم.

برای ورود به بورس به چه چیزهایی نیاز داریم ؟

برای ورود به به بازار بورس و انجام معاملات ، شما به یک کد بورسی و حداقل یک حساب کارگزاری نیازمند هستید ، که به صورت معمول ، ابتدا باید به صورت آنلاین در سایت کارگزاری مورد نظر ثبت نام کنید و پس از گذراندن مراحل احرازهویت حضوری ، از طرف کارگزاری ، کد دریافت خواهید کرد.

توجه داشته باشید که هر فرد ، فقط یک کد بورسی دارد ولی می تواند چند کد کارگزاری داشته باشد و از طریق کارگزاری ها به انجام معامله و ثبت سفارش خرید و فروش در سامانه معاملات بپردازد .

برای دریافت کد بورسی رایگان اینجا کلیک کنید.

همچنین ذکر این نکته لازم است که معامله گرانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم به بالا هستند ، می توانند با دریافت کد معاملاتی آنلاین ، به صورت آنلاین ( بر خط ) به انجام معامله بپردازند.

معاملات اوراق بهادار، طی یک جلسه معاملاتی در روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته به استثنای ایام تعطیل رسمی از ساعت ۹ تا ۱۲/۳۰ و از طریق سامانه معاملات انجام میشود.

در سفارشات برخط (آنلاین)، خود مشتری از طریق دسترسی ایجاد شده توسط کارگزاری، مستقیما به سامانه معاملات بورس و فرابورس متصل شده و سفارشات خود را وارد سامانه می نماید.

آموزش بورس - پارسیان بورس
آموزش بورس – پارسیان بورس

مراحل خرید و فروش سهام بازار بورس و فرابورس

۱) مراحل انجام معاملات

پیش گشایش: این مرحله ۳۰ دقیقه قبل از شروع معاملات است (۸:۳۰ تا ۹ صبح) که در آن امکان ورود، تغییر یا حذف سفارش وجود دارد ، شما میتوانید ، در این مرحله سفارشات پیشنهادی خود را در صف قرار دهید ، و به ترتیب زمان سفارش و قیمت پیشنهادی ، در صف قرار خواهید گرفت.

مرحله گشایش: این مرحله بلافاصله پس از مرحله پیش گشایش است (راس ساعت ۹ صبح او در آن، سفارش های موجود در سامانه معاملات در دامنه نوسان روزانه قیمت، انجام می شود.

مرحله حراج پیوسته: این مرحله پس از انجام مرحله گشایش شروع و در آن معاملات براساس حراج پیوسته انجام می شود. (۹ تا ۱۲:۳۰ ظهر)

۲)انواع معاملات

معاملات خرد: به معاملاتی که در آن ها دامنه نوسان روزانه قیمت و محدودیت حجمی اعمال می شود، معاملات خرد می گویند.

معامله عمده: به معاملاتی که در آن ها دامنه نوسان روزانه قیمت و محدودیت حجمی اعمال نمی شود، معاملات عمده می گویند. این معاملات در نمادی مجزا که به همین منظور در سامانه معاملاتی ایجاد شده به صورت یکجا و از یک کد معاملاتی انجام می شوند.

معامله بلوک: معامله ای است که حجم سهام آن سفارش، بیش از سقف مجاز در سفارشات عادی و کمتر از تعداد سهام معاملات عمده می باشد. این سفارشات با هماهنگی ناظر بازار برای باز نمودن امکان ورود حجم بالای سهم در سفارش خرید یا فروش انجام می شود.

۳)انواع سفارش ها در سامانه معاملاتی

سفارش محدود: سفارش خرید یا فروشی است که در قیمت تعیین شده توسط مشتری، یا بهتر از آن انجام می شود.

سفارش با قیمت باز: سفارشی است که بدون تعیین قیمت وارد سامانه معاملاتی شده و با قیمت بهترین سفارش طرف مقابل اجرا می شود. در صورت اجرا نشدن بخشی از سفارش باقیمانده به صورت یک سفارش با قیمت باز در سامانه باقی خواهد ماند.

اولویت سفارش ها در سامانه معاملات بر حسب نوع سفارش، به ترتیب به شرح زیر می باشد :

الف) سفارش با قیمت باز

ب )سفارش محدود

اعتبار زمانی سفارش ها

سفارش روز: سفارشی است که اعتبار آن در پایان روز معاملاتی به اتمام می رسد و به صورت خودکار از سامانه معاملات حذف می شود.

سفارش جلسه: سفارشی است که اعتبار آن در پایان جلسه رسمی معاملاتی به اتمام می رسد و به صورت خودکار از سامانه معاملاتی حذف می شود.

سفارش بدون محدودیت زمانی: این سفارش تا زمانی که توسط کارگزار حذف نشود در سامانه معاملاتی باقی مانده و معتبر می باشد.

سفارش مدت دار: سفارشی است که اعتبار آن در پایان تاریخی که در زمان ورود سفارش مشخص شده به اتمام می رسد و پس از آن به صورت خودکار ازسامانه معاملات حذف می شود.

سفارش زمانی: کارگزار در زمان ورود سفارش، تعداد روزهای مشخصی را جهت اعتبار سفارش مشخص می کند. این سفارش تا تاریخی که معادل تاریخ ورود سفارش به علاوه تعداد روزهای تعیین شده است، معتبر بوده و سپس به صورت خودکار از سامانه معاملات حذف می شود.

آموزش بورس در مشهد - آکادمی تخصصی پارسیان بورس
آموزش بورس در مشهد – آکادمی تخصصی پارسیان بورس

پیشنهاد

  • ما در آکادمی پارسیان بورس با تجربه فعالیت چندین ساله در بازار بورس و برگزاری کلاس های آموزشی بورس به شما پیشنهاد میکنیم با شرکت در ورکشاپ های رایگان  آشنایی با بورس ، اولین گام های ورود به بورس را بردارید ، برای اطلاع بیشتر و ثبت نام اینجا کلیک کنید.
  • امیدواریم که حداکثر استفاده ممکن از این مقاله آموزشی را برده باشید ، در صورت تمایل می توانید برای ثبت نام دوره های جامع آنلاین و حضوری از این لینک اقدام کنید.
  • آکادمی تخصصی پارسیان بورس – مرکز برگزاری کلاس بورس در مشهد